قیمت نهاده های مرغداری
بانک اطلاعات صنعت طیور
پروژه های علمی و آموزشی
برنامه سایت
تبلیغات


 

 

یارانه از جیب مرغداران پر کشید
داخلی
کمالی تعلل در تخصیص ارز مبادله‌ای توسط بانک مرکزی و بهانه جویی‌های سازمان دامپزشکی و استاندارد برای ترخیص کالا را دلیل اصلی افزایش قیمت نهاده‌ها در ماه‌های اخیر اعلام کرد...


باشگاه خبرنگاران جوان، در ماه‌های اخیر علی‌رغم دریافت ارز مبادله‌ای و ثبات نسبی قیمت های جهانی نرخ نهاده‌هایی نظیر ذرت و کنجاله سویا با افزایش نامتعارف قیمت در بازار روبه‌رو شد که در نهایت صنعت مرغداری را به چالش کشید.

با توجه به آنکه نوسان نرخ نهاده‌ها و برخی مشکلات ساختگی، افزایش ۲۵ درصدی هزینه‌های تولید مرغداران را به همراه داشت از مسئولان امر انتظار می‌رود که در جهت حفظ سرمایه ملی، استفاده صحیح از تخصیص ارز مبادله‌ای و واقعی کردن نرخ مرغ مجموعه عواملی که منجر به بی‌نظمی و ایجاد اخلال در بازار شده است را مورد بررسی قرار دهند تا از زیان روز افزون مرغداران جلوگیری کنند.

رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی معتقد است که ثبات نرخ مرغ در سه سال اخیر به بهای پرداخت یارانه از جیب مرغدار به نفع مصرف‌کننده تمام شد و این امر مایه افتخار نیست که تمامی مسئولان در مقابل آن سکوت اختیار می‌کنند، بلکه با استمرار این روند در آینده‌ای نه چندان دور، مرغداری‌ها یکی از پس از دیگری تعطیل می‌شوند.

چندی پیش معاون وزیر جهاد کشاورزی با وجود تخصیص ارز مبادله ای به واردات ذرت و کنجاله سویا، افزایش قیمت نهاده ها را نامتعارف دانست و از دستگاه های ذی ربط خواست به این موضوع ورود پیدا کنند و قیمت این نهاده ها را به صورت کارشناسی شفاف کنند تا این محصولات با قیمت منطقی در اختیار مصرف کنندگان قرار گیرد.

محمدعلی کمالی سروستانی مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، از افزایش سرسام آور قیمت نهاده‌ها در بازار خبر داد و گفت: در شرایط کنونی، نرخ ذرت و کنجاله سویا نسبت به ماه‌های اخیر حدود ۲۵ درصد افزایش یافت که در نهایت این امر به طور متوسط ۱۵ درصد قیمت تمام شده تولید را بالا برد.

به گفته وی افزایش چند برابری قیمت مکمل و سایر نهاده‌ها در برابرکاهش قیمت مرغ زنده در بازار، گلایه‌های مرغداران را به همراه داشته است.

کمالی تعلل در تخصیص ارز مبادله‌ای توسط بانک مرکزی و بهانه جویی‌های سازمان دامپزشکی و استاندارد برای ترخیص کالا را دلیل اصلی افزایش قیمت نهاده‌ها در ماه‌های اخیر اعلام کرد.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی ادامه داد: واردکنندگان پس از واردات نهاده‌ها با ارز مبادله‌ای اقدام به عرضه آن با نرخ آزاد به مرغداران می‌کنند در حالیکه دولت جهت کمک به مرغداران به واردات نهاده‌ها، یارانه اختصاص می‌دهد.

این مقام مسئول ادامه داد: باتوجه به سودجویی واردکنندگان انتظار می‌رود که دستگاه‌های مسئول با گران فروشان و متخلفان برخورد کنند، چرا که با وجود تخصیص ارز مبادله‌ای دلیلی بر افزایش قیمت نهاده‌ها نیست.

به گفته وی ورود شرکت پشتیبانی امور دام مبنی بر توزیع مناسب نهاده‌ها تأثیر بسزایی در تعادل قیمت در بازار دارد.

کمالی سروستانی تصریح کرد: اتحادیه در پی گلایه‌ها و اعتراض مرغداران از مقامات کشوری و مسئولان وزارت جهاد کشاورزی تقاضا دارد که با به‌کارگیری تمهیدات بکر جلوی افزایش قیمت نهاده‌ها و زیان روز افزون تولیدکنندگان را بگیرد.
ارسال شده در مورخه : پنجشنبه، 14 دی، 1396 توسط serinews


بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .
گالری تصاویر طیور
تصاویر نژاد مرغ و خروس
تصاویر نژاد بوقلمون
تصاویر نژاد شترمرغ
تصاویر نژاد اردک
تصاویر نژاد بلدرچین
تصاویر نژاد قو
تصاویر نژاد طاووس
تصاویر نژاد کبک
تصاویر نژاد غاز
تصاویر نژاد قرقاول
تصاویر نژاد مرغ شاخدار
تصاویر نژاد کبوتر
هزاران تصاویر بزرگ طیور
مشخصات کاربران
مهمان: 123
عضو: 0
مجموع انلاین ها : 123
تبلیغات


  

 تبلیغات در سایت مرکز اطلاع رسانی طیور ایران
اين پايگاه به هيچ گروه ياسازماني وابسته نيست
Copyright 2007-2008 : info@bankpoultry.ir